Home » Osa 2. KLUBI KARAVAN HAKKAB TEGUTSEMA, aastad 1980-1983

Eelmine osa

Osa 2. KLUBI KARAVAN HAKKAB TEGUTSEMA, aastad 1980-1983

1980
Juba 3.-12.1980 oli Automi KN ruumides Pikk tn. 41 klubi esimene töökoosolek, kus arutati, millest alustada haagissuvila ehitamist, kust saada infot tehniliste nõuete kohta, millist materjali kasutada ja millised võimalused on seda hankida. Otsustati korraldada kohtumine ATM eksperdi Juhan Seinaga.

1981
Kohtumine toimus 4.02.1981 ja selle vastu tunti suurt huvi. Potentsiaalseid haagiseehitajaid oli 44 ja igaüks sai vastuseid üleskerkinud küsimustele spetsialistilt, kes oli vahetult seotud ehitamise ja registreerimiseks vajalike nõuetega. Saime teada, millised võivad olla haagise mõõtmed ja kaal vastavalt vedukautole või milline peab olema haakeseade ja valgustusseadmed. Käisime ka Kuusalu Autoremondi Tehases uurimas ja vaatamas, millised on nende poolt toodetavad sõiduauto haagismajad. Kuusalu haagismaja kaal oli aga liiga suur, et seda sõiduauto järele võtta ja pikale matkale asuda.

Automi XI kokkutulekul Värskas 1981. aastal olime kolme haagisega, millest üks oli kokkupandav.

J.Lauri kokkupandav matkahaagis 1981. Foto 1

J.Lauri kokkupandav matkahaagis 1981. Foto 2

Värskasse saabusid ka Moskvast Tupolevi Lennukitehase konstrueerimisbüroo Opõt insenerid. Nende hulgast olin Valentin Tatarinov’iga kohtunud Kabli rannas, kui ta seal perega omavalmistatud haagissuvilas suvitas. Opõt oli huvitatud haagissuvilate tootmisest laiatarbekaubana Tupolevi lennukitehases. Opõti direktor ja konstruktorid külastasid korduvalt meie klubi liikmeid H. Elvingut, vendasid Mäekallesid, T.Salo ja E.Härmatit. Nad tutvusid meie haagissuvilate ehitamisega ning sõlmisid lepingu Kunstifondi Kombinaadiga „ARS“, kus projekteeriti ja ehitati disaineri Mati Õunapuu juhtimisel esimene kodumaine haagissuvila katsemudel „Solaris“. Nimetatud haagissuvila mudelit eksponeeriti Moskvas Rahvamajandusnäitusel. Kohe tuli üle Liidu 22000 tellimust. Hinnaks oli arvestatud umbes 4000 rubla. Nii et oli tekkinud omapärane olukord: inimeste huvi toote vastu on suur, tellimusi tohutult, toodang on GOST-i nõuetele igati vastav, on ka materjali ja tootmisest huvitatud ettevõtteid. Puudus ainult tootmise alustamise luba, mille saamine lükkus edasi aastast-aastasse.

Informatsioon Eestis asuva „Karavan“ klubi olemasolust oli levinud ajakirja „Za Ruljom“ ja ajalehtede kaudu üle Nõukogude Liidu ja meile hakkas saabuma kümneid kirju sooviga saada materjale-jooniseid haagissuvilate ehitamiseks; sooviti võtta osa meie kokkutulekutest ning astuda klubi liikmeks. Vastasime kõigile ja saatsime ka fotosid ja jooniseid. Selle tulemuseks oli esimeste iseehitatud haagissuvilate ilmumised teistest liiduvabariikidest meie kokkutulekutele. Aktiivsemad olid Leningradi, Moskva, Leedu ja Läti karavanihuvilised.

1982

6.02.1982 oli klubi liikmete kohtumine Kunstikombinaadi „ARS“ disainerite J. Uppini ja M.Õunapuuga, kes olid „Solarise“ katsemudeli loojad.

8. mail korraldas klubi ekskursiooni Hillar Elvingu garaazi tutvuma tema ehitusjärgus oleva haagissuvilaga. Sellest võttis osa ka V.Tatarinov. Väikese, kuid hästi läbimõeldud haagisest oli neil, kel ehitus pooleli, nii mõndagi õppida.

Hillar Elving (Klubi Eesti Karavan liige nr.3, asutajaliige) 1982.

11.-13.06. võeti osa Automi XII kokkutulekust Alajõel. Seal oli juba seitse omavalmistatud haagissuvilat ja korraldasime lahtiste uste päeva, kus sai haagistega tutvuda nii seest kui väljastpoolt ning iga vaguni juures oli tahvel omaniku nime, ehitusaasta, vaguni mõõtmete ja kasutatud materjalide andmed. Kokkutulekul osales ka kaks ekipaaži Moskvast. Toimus ühine lõkketuli ja igaüks pakkus oma suupisteid. Sõnavõtuga esines meie laagris Automi KN esimees Valdur Tamming, kes soovis edu ja jõudu meie ridade täienemiseks.

AUTOM-i XII kokkutulek 11.-13.juuni 1982.

Tamme poldril 1982.

23.-25. juulil toimus klubi Tartu osakonna esimehe Udo Reimo korraldusel Tamme poldril esimene Karavani klubi iseseisev kokkutulek (eelmine kokkutulek 1981 oli koos Automi XI kokkutulekuga). Tammel osales 12 haagissuvilat ja koos perekonnaliikmetega oli kohal 55 inimest. Lõkkeõhtu põhiliseks kõneaineks oli edaspidiste ettevõtmiste arutelu. Juba valminud haagistega tutvuti aga üksikasjalikult.

4.11.1982 korraldati klubi liikmetele ekskursiooni Kunstitoodete Kombinaati „ARS“, et tutvuda ja näha oma silmaga „Solaris-Lux“ haagissuvila esimest valminud eksemplari.

Aasta lõpuks valmis kunstnik Igor Balazov’i poolt kujundatud klubi embleem, mis kiideti juhatuse poolt heaks ja anti paljundamiseks Automi KN töökotta.

1983

1983. aasta 15. jaanuari töökoosolekul Tallinna Automi ruumides Jakobi tänaval valiti juhatuse liikme A. Nurga asemele Aavo Raig ja täiendavalt veel Olev Kuusik. Seega kuulusid nüüd Karavani klubi juhatusse: E. Härmat – esimees; E. Viilop – esimehe asetäitja; H. Elving – kassapidaja ja liikmed: J. Elb, A. Normak, U. Reimo, O. Kuusik ja A. Raig. Aprillis 1983 kinnitati Automi KN poolt klubi Karavan põhikiri.

1983. aasta kevadel saabus meile Tallinna sõpruslinna Kotka Caravan klubi kiri, kus sooviti külastada 20 ekipaažiga Tallinna, et tutvuda Automi ja klubiga Karavan. Asuti kiiresti tegema ettevalmistusi nende vastuvõtuks Kalevi Kloostrimetsa kämpingus. 4. juunil oligi 8 haagise ja 54 klubi ja Automi liikme perekondadega Kloostrimetsas. Pikas lauas toimus esimene rahvusvaheline kokkutulek. Järgnevatel päevadel külastasid SF-Caravani pered meie karavaniperesid. Külalistele korraldati linnaekskursiooni ja käidi ARS-ises „Solarisega“ tutvumas. Soomlased kutsusid meie pered pannkoogiõhtule Kloostrimetsa. Lahkumisõhtul kingiti Miikulainen’i ja Torkkel’i peredele fotoalbumid piltidega kohtumisest. Need esimesed SF-Caravani pered jäid meie sõpradeks tänaseni ja olid ka Eesti Karavanile sauna ehitamise ja kinkimise eestvedajad.

Esimene rahvusvaheline kohtumine SF-Caravaniga Kloostrimetsas 04.06.1983. Osalesid Kotka ja Kümenlaakso karavaanerid.

10.-12. juunil 1983 oli Automi XIII kokkutulek Paide rajoonis Saunametsal, millest Karavan võttis osa 11 ekipaažiga kokku 56 inimest. Saunametsa jõudsid ka kaks esimest Nõukogude Liidus valmistatud haagissuvilat „Solaris“, mis said suure huvi objektideks.

Tupolevi tehase poolt “ARS-i” näidise järgi ehitatud haagissuvila “Solaris”, 10.-12. juunil 1983 Automi XIII kokkutulekul Paide rajoonis Saunametsal

22.-24. juulil 1983 toimus klubi II kokkutulek Pärnu Karavani korraldusel Einar Viilopi juhtimisel Reius. Kokkutulekul oli juba 20 haagissuvilat 91 osavõtjaga. Oli üks ekipaaž Moskvast V. Tatarinov’i perega. Kokkutulekul toimusid ka mitmesugused võistlused lastele ja täiskasvanuile O. Kuusiku ja P. Podelski läbiviimisel. Võitjaile anti diplomid ja suveniirid. Valminud oli esimene partii Karavani suveniirklaase. Kokkutulek lõpetati 20nest haagissuvilast koosneva demonstratsioonsõiduga läbi Pärnu linna Valgeranda. Karavanide ees sõitis miilitsaauto vilkuritega.

Matkal pärast Reiu kokkutulekut, 1983.

Sügisel ja talveperioodil jätkusid klubi töökoosolekud üks kord kvartalis. Töökoosolekutel toimusid nõuannete ja jooniste jagamised ehitajatele.

Järgmine osa

Subcribe to my feed Like On Facebook Email to us

E-poe toote kategooriad

Klubi üritused

juuni
6
N
2019
all-day 58. Euroopa Ralli Horvaatias – k... @ Kämping Čikat
58. Euroopa Ralli Horvaatias – k... @ Kämping Čikat
juuni 6 – juuni 10 all-day
58. Euroopa Ralli Horvaatias - kämping Cikat @ Kämping Čikat
Europa Rally 2019, Camp Čikat – Croatia IMPORTANT NOTICE Dear camping club members / Dear camping clubs of Europe, This is an important notice about EUROPA RALLY 2019 to be held in Camp Čikat, Croatia.[...]
juuni
22
L
2019
all-day 20. Adria Ralli – kämping Cikat @ Kämping Čikat
20. Adria Ralli – kämping Cikat @ Kämping Čikat
juuni 22 – juuni 29 all-day
20. Adria Ralli - kämping Cikat @ Kämping Čikat
22.juuni-29.juuni 2019. a toimub Horvaatias Čikat kämpingus, mis asub Lošinj saarel, 20. Adria Camping Rally. Kokkutuleku korraldab Horvaatia Kämpingute Liit koostöös Jadranka kämpinguga. Erinevalt iga-aastasest turismihooaja kõrghetkel toimuvast FICC Rally-st, meelitab Horvaatia hooaja alguses oma madalate[...]
juuli
27
L
2019
all-day Klubi 39. sünnipäev. Merelaiu Pu... @ Merelaiu Puhkeküla OÜ
Klubi 39. sünnipäev. Merelaiu Pu... @ Merelaiu Puhkeküla OÜ
juuli 27 – juuli 28 all-day
Klubi 39. sünnipäev. Merelaiu Puhkeküla OÜ @ Merelaiu Puhkeküla OÜ
Merelaiu Puhkeküla asub Pärnu maakonnas, Tõstamaa vallas, Pärnust 50 kilomeetri kaugusel Tõstamaa lahe ääres. Tulles puhkekülla Pärnust, tuleb mööda sõita Audrust, Kõimast, Pootsist ja Selistest. Edasi näitavad juba viidad kuhu minna, et meile rõõmsalt kohale[...]
sept.
12
N
2019
all-day Karavanide 22. kokkutulek – Karu... @ Karujärve kämping
Karavanide 22. kokkutulek – Karu... @ Karujärve kämping
sept. 12 – sept. 15 all-day
Karavanide 22. kokkutulek - Karujärve, Saaremaa @ Karujärve kämping
Saaremaa kõige kaunim järv asub Lääne-Saaremaa kõrgustikul, Kärla alevikust 4,5 km loode pool, meretasemest 32,2 m kõrgemal. Kannab ka Järumetsa, Järvemetsa ja Järvmetsa järve nime. Ta pindala on umbes 330 ha, suurim sügavus kuni 6[...]

Uued Klubi särgid

Arhiiv